Svetlo či pozlátko?

Autor: Peter Fabian | 13.11.2015 o 22:14 | (upravené 13.11.2015 o 23:25) Karma článku: 2,99 | Prečítané:  439x

Duchovné predstavy často spájajú Boha so svetlom, povrchne s niečím príjemným. Hĺbka duše obmedzená na jednofarebný povrch. Život obmedzený na príjemné, vraj pozitívne myslenie, a cítenie.

Budiš, je to ale asi také, ako dať si čistú košeľu. Príjemné a vyzeráte pekne, ale dobrého človeka to z Vás nespraví. Dokonca sa môžete cítiť, ako niečo viac.

Pravej hĺbke sa ale vyhýbame, lebo je v nej aj veľa bolesti. Asi toľko, ako samej radosti. Až keď človek začrie hlboko, dokáže naozaj život ctiť a cítiť v plnosti. A dokáže rozpoznať svetlo od planých odrazov.

Skladba Henryka Góreckého (symfónia č.3, druhá veta) ukazuje spojenie najhlbšieho ľudského utrpenia s Božou milosťou. Pár slov, ako inšpiráciu pre text, napísalo mladé dievča na stenu v cele gestapa. ""Ó, mama neplač, nie – Prečistá Kráľovná nebies, vždy ma posilňuj." Góreckého fascinovalo týchto niekoľko úprimných slov, ktorými dievča hľadalo útechu v ťažkej situácií, v kontraste s nenávistnými a zúfalými volaniami, ktorými boli steny vo väzení popísané." Veľkosť utrpenia a milosti ťažko opísať, no hudba je v niečom mocnejšia než slová. Možno pochopíme, že toto sa nestalo niekomu tam a dávno. Stalo sa to celému ľudstvu. Stalo sa to nám všetkým. A stále sa deje. Aj preto je v hĺbke duše bolesť, žiaľ, utrpenie ... jednota a Božia milosť. Tá je práve tam. Mala by snáď inde zmysel? Mohla by byť inde nájdená a vyznievať? Nenávisť, či úprimnosť?

Tu je celá symfónia, pred druhou vetou poprosím o 20 sekúnd ticha ;-)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?