Svetlo či pozlátko?

Autor: Peter Fabian | 13.11.2015 o 22:14 | (upravené 13.11.2015 o 23:25) Karma článku: 2,99 | Prečítané:  434x

Duchovné predstavy často spájajú Boha so svetlom, povrchne s niečím príjemným. Hĺbka duše obmedzená na jednofarebný povrch. Život obmedzený na príjemné, vraj pozitívne myslenie, a cítenie.

Budiš, je to ale asi také, ako dať si čistú košeľu. Príjemné a vyzeráte pekne, ale dobrého človeka to z Vás nespraví. Dokonca sa môžete cítiť, ako niečo viac.

Pravej hĺbke sa ale vyhýbame, lebo je v nej aj veľa bolesti. Asi toľko, ako samej radosti. Až keď človek začrie hlboko, dokáže naozaj život ctiť a cítiť v plnosti. A dokáže rozpoznať svetlo od planých odrazov.

Skladba Henryka Góreckého (symfónia č.3, druhá veta) ukazuje spojenie najhlbšieho ľudského utrpenia s Božou milosťou. Pár slov, ako inšpiráciu pre text, napísalo mladé dievča na stenu v cele gestapa. ""Ó, mama neplač, nie – Prečistá Kráľovná nebies, vždy ma posilňuj." Góreckého fascinovalo týchto niekoľko úprimných slov, ktorými dievča hľadalo útechu v ťažkej situácií, v kontraste s nenávistnými a zúfalými volaniami, ktorými boli steny vo väzení popísané." Veľkosť utrpenia a milosti ťažko opísať, no hudba je v niečom mocnejšia než slová. Možno pochopíme, že toto sa nestalo niekomu tam a dávno. Stalo sa to celému ľudstvu. Stalo sa to nám všetkým. A stále sa deje. Aj preto je v hĺbke duše bolesť, žiaľ, utrpenie ... jednota a Božia milosť. Tá je práve tam. Mala by snáď inde zmysel? Mohla by byť inde nájdená a vyznievať? Nenávisť, či úprimnosť?

Tu je celá symfónia, pred druhou vetou poprosím o 20 sekúnd ticha ;-)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo vyšetril tím Gorila? Ukázal iba pár výsledkov, ostatné Kaliňák tají

Polícia získala indície, že pri schvaľovaní Zajacovej zdravotníckej reformy korumpovali poslancov.

KOMENTÁRE

Kto má vplyv na vyšetrovanie Gorily a pár otáznikov za menami

Odchod šéfa tímu detektívov je desivý.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?