Sexuálna výchova chýba celej spoločnosti

Autor: Peter Fabian | 7.2.2015 o 12:23 | (upravené 7.2.2015 o 12:33) Karma článku: 5,58 | Prečítané:  1080x

A zliznúť si to majú deti. Chceme poučovať a my dospelí sme v tomto ako vzdelaní a rozhľadení? Čo by sme k téme vedeli hovoriť? A keďže seriózna výchova nie je, túto funkciu zastupuje väčšinou porno. Tu sú žiaľ informácie deformované. Resp. je to len jedna stránka sexu. No je to jedno z mála miest, kde je téma sex úplne otvorená. Kde inde sa niečo dozvedieť?

Učiť o sexe, ako o zasunutí penisu do vagíny je primitívne. Áno, môžme k tomu pridať „spojenie muža a ženy v láske”, ale stále je to málo. A môžeme pridať ďalšie biologické poznatky, môžeme pridať aj všetky, stále to nie je ono. Takže ani odborníkov z tejto oblasti nepovažujem za dostatočný zdroj informácií. Sex síce slúži k rozmnožovaniu, ale nie len. Opisovať a vnímať ho ako rozmnožovací pud, je zúfale málo. Pre pedagóga je to ale zvládnuteľné a stačí so sklopeným zrakom odrecitovať učebnicu. Preto si myslím, že by sexuálnu výchovu nemali robiť učitelia. Málo kto má „gule” na to, aby hovoril s puberťákmi (skôr to asi význam nemá) o pôžitkoch, slasti, dráždení, technikách , ... o všetkom, čo dospievajúcim deťom prejde hlavou, na čo sa opýtajú. A tých otázok tam môže byť neúrekom a môžu byť veľmi konkrétne a pôsobiť pikantne. Ale sú prirodzené. A keď im nikto neodpovie, hľadajú odpovede samé. Jasné, že aj v porne. Alebo vlastnými skúsenosťami. (Takto to žiaľ funguje aj s drogami!) Riešenie je forma prednášok so špeciálnym pedagógom, ktorý takúto vec naozaj chce robiť, čiže má živý záujem (vzdeláva sa).

A čo naše dospelácke sexuálne vzdelanie? A vzdelanie onoho pedagóga? V prvom rade sa treba zbaviť tej dedičnej choroby „sex je nečistý”. To samozrejme nie je popud k promiskuite. Je to však nezdravá myšlienka, ktorá je zakorenená a v podvedomí pácha škody.
Našťastie sa už k téme „milovanie” objavujú hlbšie informácie. Väčšinou z ďalekého východu, alebo inšpirované východnými učeniami. No áno, tu je zase problém našej nedôverčivosti a v predsudkoch. Plus obmedzené vnímanie tela, ako zhluku mäsa a kostí, bez nejakých tokov energie (už to slovo znie pre, zatiaľ väčšinu, pochybne), bez možnosti smerovania dychu do orgánov a smerovania toku energie. Atď..  Ďalšie, duchovné aspekty sexuálneho spojenia netreba rozoberať, zatiaľ stačí aspoň vedieť, že . A na druhé šťastie sa začínajú tieto poznania formovať do nám blízkej európskej formy. Ľahšie pochopiteľnej, stráviteľnej a prakticky použiteľnej. Na záver uvediem pár mien ľudí, ktorí tu, podľa môjho názoru, odvádzajú dobrú prácu: David Deida, Denisa Palečková a Richard Vojík.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?