Zdravé nezhody

Autor: Peter Fabian | 18.9.2015 o 22:14 | (upravené 18.9.2015 o 22:31) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  2402x

Evolúcia bez konfrontácie nie je možná. Bez nej dochádza k degenerácii. Viď príroda. Nezhody a nedorozumenia sú prirodzené.

Treba ich len prijať, ako každú inú súčasť života, komunikácie. Nechať ich plynúť a pracovať s emóciami - vnímať, uvedomovať. Nepotlačovať hnev, nechať ho ísť, ale nezostávať v ňom zbytočne! Pokiaľ ho človek nechá voľne ísť, tak v ňom ani nemá dôvod ostať dlhšie, ako sám trvá. To sa deje v stave uvedomovania si seba a čo najširšieho okolia v prítomnosti (nie koncepty). Vtedy je hnev niečo rázne, ale nie deštruktívne. Nie je to ten hnev, ktorý vedie človeka do nepríčetnosti a klamov. Človek nesmie klamať, inak to "dobré hádanie sa" a hnev, ako podporný nástroj nefunguje. Nesnažiť sa byť stále na koni. O to predsa nejde. Treba mať stále na zreteli o čo ide, podstatu debaty. Nevnášať do komunikácie invektíva! Zriedka sa tomu človek nevyhne. To už si ale treba uvedomiť, že hlavným bodom hádky sa stávajú osobné veci, napr. správanie oponenta. Alebo moja urazenosť. Ak je tam toto, tak tiež vyjadriť veľmi jasne, čo mi na druhom človeku vadí. Dobrá je formulácia "mám pocit", alebo "ja to vnímam tak, že ...". Lebo naše vnímanie a videnie nemusí byť vždy pravdivé, že? Tak sa vyhneme patovým situáciám typu "a ty si ..... s ktorým sa neoplatí vôbec baviť". Občas môže byť výsledok aj to, ale to musí prísť ako uvedomenie si situácie, a nie ako následok afektu.

Pozorné vnímanie toho, aký ten druhý je, vie veľmi pomôcť. Ako v bojovom umení. Výsledky pozorovaní treba zohľadniť a stále sledovať čo chce oponent povedať, niekedy to ani on sám čisto vyjadriť nevie. Treba hľadať podstatu jeho zdelenia. Môže byť schovaná za slovami hnevu, za nesprávne "vstupné" informácie, zle pospájanie, ... . Často reagujeme nevedome. V podvedomí správny postoj, no navonok piate cez deviate. Pri dobrej dedukcii môžeme človeka rešpektovať, a to nie slepo. Môžeme nájsť podstatu rozhorčenia a naviesť ho na jadro problému, ak ho poznáme.

Treba si byť vedomí podstaty svojho zdelenia a opáčiť aj na viac spôsobov. Pri dobrom sledovaní "súpera" spôsob nájdeme. Forma vyjadrenia musí byť živá, bez pevných "monologicko kazateľských" vzorcov.

Keď nepríjmeme nezhody, budeme bojovať. Bojovať proti prirodzenosti.

Keď príjmeme, odíde strach z hádky, odíde strach z konfrontácie, strach z prehry. Toto nie je šport. Všetky tieto strachy iba nafukujú emočný chaos. Keď príjmeme, začneme svet utvárať na svoj obraz. Odíde frustrácia. Ak nechceme aby nám vládli hlupáci, vládnime si takto sami, v tom čo vieme, v tom čo máme tu a teraz okolo seba. Neskôr sa to prenesie ďalej.

Byť láskavý je fajn. No nesmie to ísť na úkor zdravého vyjadrenia sa. (pre kľud v rodine...) Práve konfliktné situácie potrebujú silu lásky.

Je mylné čakať, že raz všetky nezhody pominú a bude dobre. Sú a budú. A sú tu aj na to, aby sme sa učili. Meditovať v lese je fajn, príjemný rozhovor tiež. Ale toto je veľká škola. Netreba čakať, že sa nás nič nedotkne. Chvalabohu dotkne, naštve, urazí. Brániť sa, no nemstiť. Dôležité je zbadať kedy sa urazím, kedy naštvem, kedy urážam druhého (a prečo), ... . Nesnažiť sa nasilu odstrániť hnev, urazenie, ... . Občas to s nadhľadom nadletieť a sledovať cieľ. A občas, keď to už nejde, reagovať aj s tým.

Nie nezhodám = nie diskusii => polarizácia => radikalizácia => zastavenie snáh o "rokovanie" => vojna.

Na čo by nám bolo porozumenie, keby sme spolu všetci súhlasili?

Jednota nie je o homogénnej mase jedného názoru. Je o individualitách, ktoré sú ako oceľové kolieska v hodinách. Každé sa točí okolo svojej osi, tá má presné miesto. To ako presne budú zapadať, ako bude stroj pracovať, záleží na našej presnosti v osi aj presnosti vyjadrovania.

Namazať kvapkou citu a ...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?