Prvotný hriech a karma zrodenia

Autor: Peter Fabian | 21.4.2017 o 11:42 | (upravené 21.4.2017 o 11:52) Karma článku: 3,42 | Prečítané:  254x

Pojem "prvotný hriech" ma svojho času dosť iritoval. Až kým som ho nepochopil v súvislosti s budhistickým "karma zrodenia".

To že sme sa narodili ako ľudia je v budhizme popisované ako šťastné zrodenie. Máme totiž veľkú šancu dosiahnuť osvietenie, alebo sa k nemu priblížiť. Iné bytosti (podľa budhizmu) takú šancu nemajú (zvieratá, polobohovia, ...).

No zároveň, to že sme sa vôbec narodili je "prúser", odpojenie od Boha, od prvotného stavu, a je to spôsobené istými príčinami. Tieto príčiny chápem ako prvotný hriech. (Karma je zákon príčiny a následku. Zrodenie je následok.)

A "prvotný hriech" je aj karma, ktorú si nesieme z minulých životov. (Čo je teda tiež príčina na to, aby sme sa narodili.) Konkrétne to môžu byť hriechy, ktorých následkom sú napríklad útrpné životné podmienky. Rodičia alkoholici, chudoba, ... . Alebo následkom cnostných činov môže byť život v blahobyte. Toto sa dá samozrejme pozorovať už teraz v tomto živote, aké činy nás kam vedú. (Keď je blahobyt nadobúdaný nepoctivo, v mysli narastá "peklo" a nemožno to za blaho-bytie považovať)

Samozrejme, že "karma" nemá byť výhovorka ("je to jeho karma, nech sa trápi"). Naopak. Mňa to núti pracovať na sebe a okolí bez výhovoriek. "Ako si zasial, tak zožneš." A sejeme stále.


Cieľ je vystúpiť z kolobehu znovuzrodzovania a návrat, splynutie s "prapodstatou", s Bohom, vrátiť sa do prvotného stavu. Ciest je viac, no asi všetky sa zhodnú v konaní cnostných činov, v pokornom prijatí situácie, v prijatí svojho kríža - svojej osobnej kondície.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?