Prvotný hriech a karma zrodenia

Autor: Peter Fabian | 21.4.2017 o 11:42 | (upravené 21.4.2017 o 11:52) Karma článku: 1,99 | Prečítané:  203x

Pojem "prvotný hriech" ma svojho času dosť iritoval. Až kým som ho nepochopil v súvislosti s budhistickým "karma zrodenia".

To že sme sa narodili ako ľudia je v budhizme popisované ako šťastné zrodenie. Máme totiž veľkú šancu dosiahnuť osvietenie, alebo sa k nemu priblížiť. Iné bytosti (podľa budhizmu) takú šancu nemajú (zvieratá, polobohovia, ...).

No zároveň, to že sme sa vôbec narodili je "prúser", odpojenie od Boha, od prvotného stavu, a je to spôsobené istými príčinami. Tieto príčiny chápem ako prvotný hriech. (Karma je zákon príčiny a následku. Zrodenie je následok.)

A "prvotný hriech" je aj karma, ktorú si nesieme z minulých životov. (Čo je teda tiež príčina na to, aby sme sa narodili.) Konkrétne to môžu byť hriechy, ktorých následkom sú napríklad útrpné životné podmienky. Rodičia alkoholici, chudoba, ... . Alebo následkom cnostných činov môže byť život v blahobyte. Toto sa dá samozrejme pozorovať už teraz v tomto živote, aké činy nás kam vedú. (Keď je blahobyt nadobúdaný nepoctivo, v mysli narastá "peklo" a nemožno to za blaho-bytie považovať)

Samozrejme, že "karma" nemá byť výhovorka ("je to jeho karma, nech sa trápi"). Naopak. Mňa to núti pracovať na sebe a okolí bez výhovoriek. "Ako si zasial, tak zožneš." A sejeme stále.


Cieľ je vystúpiť z kolobehu znovuzrodzovania a návrat, splynutie s "prapodstatou", s Bohom, vrátiť sa do prvotného stavu. Ciest je viac, no asi všetky sa zhodnú v konaní cnostných činov, v pokornom prijatí situácie, v prijatí svojho kríža - svojej osobnej kondície.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Premiér ukázal svojim novým spojencom, že opovrhuje ich názormi

Rovnako ako Fico, aj Rezník bude len ťažko presviedčať demokratickú verejnosť, že sa zmenil.

EKONOMIKA

Minúta po minúte: Odborári opäť rokujú s Volkswagenom

Vyjednávanie trvá už niekoľko hodín.

KOMENTÁRE

Prečo na štrajku vo Volkswagene záleží

Nie každé číslo vypadne z analýz, mnohé je vecou dohody.


Už ste čítali?